Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

29 wrzeÂśnia 2023, imieniny: Michalina, Michał, Rafał

W bibliotece wystawka o Sarze Lipskiej
2017-01-05 06:47:19
Jak już pisaliśmy, rok 2017 decyzją radnych miasta został ogłoszony Rokiem Sary Lipskiej. W związku z tym w czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznje w Mławie zorganizowana została wystawka poświęcona życiu i twórczości Sary Lipskiej.

 - Osoby zainteresowane postacią zapraszamy do odwiedzenia czytelni dla dorosłych MBP w celu obejrzenia wystawki i szerszego poznania kobiety z Mławy, która w stolicy Francji zrobiła karierę. Uprawiała rzeźbę i malarstwo, projektowała ubiory i wnętrza, robiła scenografię, współpracowała ze słynnymi Baletami Rosyjskimi Siergieja Diagilewa – zachęca biblioteka.

 
Sara Lipska (ur. 1882 r. w Mławie, zm. 28 listopada 1973 r. w Paryżu) – polska malarka pochodzenia żydowskiego. W 1904 r. rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, studiowała w pracowni Xawerego Dunikowskiego, została jego uczennicą i muzą. Z tego nieformalnego związku w 1908 r. urodziła się Maria Xawera Dunikowska. W 1912 r. Sara wraz z córką opuszcza Warszawę i wyjeżdża do Paryża, gdzie spędza resztę życia.


Źródło: MBP Mława
Autor: Oprac. el
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Nikt jeszcze nie skomentował tego materiału.
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: OpuœÌ pierwszy, drugi oraz trzeci znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon