Kto zostanie Mławianinem Roku?
2017-02-03 06:49:16
Od 18 lat tym zaszczytnym tytułem są wyróżniane osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Mławy i lokalnej społeczności. Co roku wybierany jest jeden laureat.
Od 18 lat tym zaszczytnym tytułem są wyróżniane osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Mławy i lokalnej społeczności. Co roku wybierany jest jeden laureat.
Kandydatów na Mławianina 2016 Roku można zgłaszać w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej do końca lutego. Wnioski na piśmie wraz z uzasadnieniem mogą składać organy samorządu, organizacje społeczne, instytucje, zakłady pracy oraz grupy mieszkańców (nie mniej niż 50 osób).
Wyboru dokona 11-osobowa kapituła, powoływana na 4 lata przez zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Jej członkowie uwzględniają opinię osób składających wnioski oraz kierują się swoją wiedzą o dokonaniach kandydata.
Nadanie wyróżnienia odbędzie się, jak co roku, 23 kwietnia, w dzień św. Wojciecha - patrona Mławy. Laureat otrzyma honorowy dyplom, statuetkę św. Wojciecha oraz zostanie wpisany do Księgi Mławian Roku prowadzonej przez zarząd TPZM.
Dotychczas przyznano siedemnaście wyróżnień. Otrzymali je:
Za rok 1999 - ks. kanonik Henryk Lewandowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie; za zjednoczenie parafian w dziele budowy nowej świątyni oraz za działalność charytatywną, kulturalną i oświatową.
Za rok 2000 - prof. Ryszard Juszkiewicz, za opracowanie i wydanie wielu dzieł historycznych poświęconych Mławie i ziemi mławskiej, za długoletnią działalność w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Mławskiej, powołanie Stacji Naukowej w Mławie, zainicjowanie budowy wielu pomników, kopców i tablic pamiątkowych.
Za rok 2001 - Kazimierz Tański, za wieloletnią działalność w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Mławskiej i inspirowanie przedsięwzięć, mających na celu upamiętnienie zasłużonych osób dla Mławy i ziemi mławskiej oraz trwałe upamiętnienie wydarzeń historycznych w postaci pomników i tablic.
Za rok 2002 - Irena Wierzbowska, za aktywną i bezinteresowną pracę na rzecz dobra Mławy, za opiekę nad ludźmi starymi opuszczonymi i niepełnosprawnymi. Przez wiele lat sprawowała bezpłatną opiekę lekarską w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie. Udało jej się sprowadzić do kraju sześć polskich rodzin z Kazachstanu.
Za rok 2003 - Zbigniew Wawrzyński, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Mławie, dziennikarz, przez 10 lat redaktor naczelny „Dwutygodnika Mławskiego” oraz współredaktor „Kroniki Numizmatycznej”, twórca ekslibrysów, fotografik. Tytuł otrzymał za całokształt pracy zawodowej i społecznej, a szczególnie za dokonania harcerskie, uhonorowane Krzyżem Zasługi.
Za rok 2004 - Edmund Grzebski, działacz harcerski, współzałożyciel
Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, wcześniej Klubu Inteligencji, budowniczy, projektant i inspektor nadzoru wzniesionych wielu obiektów użyteczności publicznej oraz budowli i tablic pamiątkowych, współorganizator wszystkich Zjazdów Obrońców Mławy, działacz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Za rok 2005 - Jacek Białobłocki, dyrektor mławskiego szpitala. Wyróżniony za stworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego i pracowni tomograficznej współfinansowanej ze środków zewnętrznych, za akcję zbiórki środków pieniężnych pod hasłem „Cały powiat kupuje sobie tomograf”, za propagowanie wśród mławian zdrowego stylu życia oraz za zainicjowanie akcji wydawania ciepłych posiłków osobom bezdomnym w okresie zimowym.
Za rok 2006 - ks. prałat Sławomir Aleksander Malinowski, wieloletni dziekan i proboszcz mławskiej fary; za działalność na niwie wychowawczej i pedagogicznej oraz pracę charytatywną i wspieranie w trudnych czasach związkowców z „Solidarności”.
Za rok 2007 - Janina Jaśkiewicz, wieloletni pracownik Miejskiego Domu Kultury - instruktor, zastępca dyrektora, przez 24 lata - dyrektor. Całe życie zawodowe realizowała zadania związane z życiem kulturalnym Mławy. Angażowała się w pracę zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.
Za rok 2008 - Mirosław Koźlakiewicz, ówczesny poseł na Sejm RP z okręgu ciechanowskiego. Nagrodzony za zaangażowanie w utworzenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Mławie, za pomoc w poszukiwaniu i pozyskaniu środków finansowych na inwestycje realizowane przez mławski samorząd, za wspieranie inicjatyw mławskich organizacji.
Za rok 2009 – ks. kanonik Sławomir Kowalski, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny; za stworzenie parafii od podstaw, zbudowanie kościoła, za organizowanie akcji społecznych i charytatywnych.
Za rok 2010 - Henryk Antczak, burmistrz Mławy w latach 1994-2002. Od 2002 roku skarbnik miasta. Wyróżniony za działania i zaangażowanie, które przyczyniły się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego Mławy.
Za rok 2011 – Jan Golec, za zaangażowanie w budowę pomnika papieża Jana Pawła II w Mławie oraz za działalność społeczną, m.in. na rzecz mławskich szkół.
Za rok 2012 - dr Jerzy Kwiecień, lekarz, miłośnik historii regionalnej, uczestnik kwest na cmentarzu mławskim. Uhonorowany za bezinteresowność, pasję i zaangażowanie w pracy społecznej i zawodowej, za wieloletnią działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie.
Za rok 2013 – Henryk Kacprzak, sportowiec, nauczyciel wychowania fizycznego, trener i sędzia piłkarski; od roku 2004 jest prezesem Klubu Seniora „Pogodny Uśmiech”. Wyróżniony za wieloletnią pracę społeczną na rzecz dzieci, młodzieży oraz seniorów.
Za rok 2014 - Halina Rzeplińska, choreografka, instruktorka i kierownik Ludowego Zespołu Artystycznego „Mławiacy”; za wieloletnią działalność kulturalną, szczególnie w upowszechnianiu kultury muzycznej oraz w wychowaniu wielu pokoleń dzieci i młodzieży.
Za rok 2015 - ks. dr kanonik Ryszard Kamiński, proboszcz parafii Świętej Trójcy, za zaangażowanie w remonty mławskich kościołów – Świętej Trójcy i Świętego Wawrzyńca, dzwonnicy i budynków parafialnych; za działalność na rzecz miasta, krzewienie historii, owocną współpracę z władzami samorządowymi, stowarzyszeniami, urzędami, uczelniami, szkołami i instytucjami kultury.
Źródło: mlawa.pl
Autor: adu
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook
Inne wiadomości:
- Mławianie wybierają kina w innych miastach?
- Irena Szewińska gościem na Gali Sportu
- Na hali sportowej jaśniej i oszczędniej
- W Strzegowie powstanie ośrodek wypoczynkowy. Szukają ludzi do pracy
- Sprawca wypadku w Ciechanowie aresztowany na 3 miesiące
- Do końca roku dla Mławy ALERT poziomu I
- Ferie. Bądźmy widoczni w zimowe dni
- „Zaczynam mieć podejrzenia, że utrudnia pan postępowanie”
- Przyjaciel Mławy pokieruje Sztabem Generalnym WP
- Sukcesy mławskich akordeonistów w Kielcach