Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

21 lipca 2024, imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel

Jak miasto zamierza poprawić jakość powietrza?
2017-01-26 06:50:32
Urząd Miasta Ciechanów na początku stycznia ogłosił, że wdraża rozwiązania mające na celu poprawę jakości powietrza, a Mława?

 To, że nad naszym miastem, szczególnie w dzielnicach domków jednorodzinnych w sezonie grzewczym, unosi się smog widać gołym okiem i czuć. Dwa tygodnie temu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało dla Mławy i kilkudziesięciu innych miast Mazowsza ALERT III poziomu, który oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu.

 
Nie inaczej sytuacja wyglądała i wygląda w Ciechanowie. Tam, aby poprawić jakość powietrza ratusz aplikuje o środki na wymianę przez mieszkańców starych pieców, instalację Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na miejskich obiektach oraz i osób indywidualnych, są też realizowane inwestycje w infrastrukturę miejską, czyli budowa centrum park&ride przy dworcu PKP na ponad 200 miejsc parkingowych, budowa ścieżek rowerowych i termomodernizacja budynków. Warunkiem ubiegania się o środki unijne było opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który został uchwalony w lutym 2016 r.
 
Mława taki dokument ma od maja 2015 r, kiedy to zaakceptowali go radni i uchwalili zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, przeznaczając do 2018 r. 14 mln zł na realizację zadań związanych z ograniczeniem emisji CO2, gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji. Co dotychczas zrobiono w tej materii?
 
Jak informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mława, przeszło 3 lata temu została uruchomiona, bezpłatna dla mieszkańców, komunikacja miejska.
 
- Miasto poddało termomodernizacji wszystkie obiekty oświatowe (szkoły, hale sportowe). W tym roku planujemy rozpoczęcie termomodernizacji placówek kultury – muzeum oraz biblioteki. Działania związane z termomodernizacją na szeroką skalę podejmują także spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Niestety, wciąż brakuje rządowego programu dofinansowania termomodernizacji budynków prywatnych – ubolewa rzeczniczka.
 
Jak dodaje, w PGN zaplanowano wymianę pieców węglowych na bardziej ekonomiczne, na przykład gazowe. Ratusz złożył wniosek o dotację przedsięwzięcia do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu KAWKA, ale został on wycofany. Obecnie rząd pracuje nad nowymi propozycjami dla samorządów.
 
Tymczasem na Mazowszu trwają prace nad uchwałą antysmogową. Do połowy lutego samorządy mają czas na nadesłanie do marszałka ankiet, w których podsumują swoje działania służące ochronie powietrza. 
 
Jak informuje urząd marszałkowski, szereg z nich podjęło je, w czym pomogły im środki będące w dyspozycji samorządu województwa np. z WFOŚiGW czy środków unijnych. Dzięki wsparciu z UE w ramach RPO WM 2007-2013 zrealizowano 66 projektów o wartości 325,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 164,6 mln zł. Udało się m.in.: przeprowadzić termomodernizacje kilkudziesięciu budynków publicznych. Powstały liczne instalacje solarne, zamontowano pompy ciepła, wybudowano również 6 elektrowni wiatrowych. Również w obecnej agendzie unijnej na lata 2014-2020 w ramach RPO WM zaplanowano podobną pomoc. 88 projektów obejmie m.in. termomodernizacje budynków publicznych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, budowę parkingów „Parkuj i Jedź” czy budowę tras rowerowych. Dofinansowanie unijne do tych projektów wyniesie ponad 408,8 mln zł. Na ten rok zaplanowano również kolejne nabory na wsparcie projektów, których realizacja ma poprawić jakość powietrza. Do wykorzystania jest ponad 221 mln zł.
 
Kolejnym źródłem wsparcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tylko w latach 2007-2016 na zadania poprawiające jakość powietrza WFOŚiGW w Warszawie przeznaczył ponad 385 mln zł, dofinansowując tymi środkami blisko 3 tys. zadań. Dzięki tej pomocy samorządy, instytucje oraz mieszkańcy Mazowsza wykonali szereg inwestycji ograniczających emisję zanieczyszczeń do powietrza, takich jak modernizacje kotłowni czy montaż pomp ciepła. Powstały również instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii m.in. kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne. Przeprowadzono termomodernizację budynków.
 
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Mława TUTAJ


Autor: el
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~Wojtas • data dodania: 2017-01-30
Do As roszada
Chyba masz rację, na zdrowy rozsądek to pan H.A. zbliża się właśnie w tym kierunku, tylko...
czy nie lepiej sterować wszystkim zza kurtyny być niewidzialnym lalkarzem w teatrzyku kukiełkowym wygodniejsza pozycja, osoba nie rzucająca się w oczy, a swoje robiąca.

dodał: ~Mławiak • data dodania: 2017-01-29
Nie wprowadzam nikogo w błąd tylko opisuje jak można palić bez popiołu, pyłu węglowego i gazów węglowych w powietrzu jeśli jesteś tak obeznany to napisz czym ogrzewać domy nie trując sąsiadów za najniższą krajową, a smród z kurników k/Mławy jest ekologiczny i dobrze wpływa na nasze zdrowie?

dodał: ~Mławiak • data dodania: 2017-01-28
Nie bronie tych co palą co popadnie tylko pokazuje że można palić w piecu inaczej nawet w tych co mają dmuchawy a one wydmuchują popiół i pył z węgla paleniem od dołu a jak znasz kogoś kto pali śmieci to zgłoś komu trzeba, a do baku można wlać olej opałowy.

dodał: ~do K.P. • data dodania: 2017-01-28
Według Ciebie nie ma co się przejmować, że ludzie palą czym popadnie i trują innych,ponieważ jest to mało szkodliwe. Czy słyszałeś o czym takim jak kumulacja zanieczyszczenia powietrza? Spaliny samochodowe są szkodliwe, ale do baku nie wlejesz byle czego, bo Ci auto nie pojedzie. W piecu natomiast spalisz wszystko, ale jak masz sąsiada, który bezpośrednio Cię truje, jest to kilkadziesiąt razy bardziej niebezpieczne i nie wprowadzaj ludzi w błąd.

dodał: ~Mławiak • data dodania: 2017-01-28
Smog jaki jest to wina niewiedzy ludzkiej jesteśmy przyzwyczajeni rozpalać w piecu od dołu trochę drewna jak się rozpali to zasypujemy węglem a z komina ciemno i co 3~4 godzin znów dołożenie i tak cały czas a można inaczej wystarczy piec zasypać do 3/4 węgla i na to ułożyć drewno, papier i rozpalić od góry nie ma chmury czarnego dymu i pali się o wiele dłużej 9~16 godzin bez częstego zaglądania do pieca a więcej można się dowiedzieć internecie jak palić w różnych piecach od góry.

dodał: ~Do As roszada • data dodania: 2017-01-27
Wiadoma jest juz zmiana w Starostwoie P. Pana W. Zastąpi Pan H.A.

dodał: ~Evoenergy • data dodania: 2017-01-27
Możliwości finansowania takich inwestycji w wymianę źródeł ciepła z dofinansowaniem 80% dla mieszkańców sa dostępne na wyciagnięcie ręki. I to nie jest reklama, tylko fakty. Plan gospodarki niskoemisyjnej jest, i nic poza tym...

dodał: ~krzyś • data dodania: 2017-01-27
To kiedy wymiana tych pieców?

dodał: ~odd • data dodania: 2017-01-26
Bezproduktywne bicie piany przez urzędników za ogromne pieniądze. Groteskowe ico najmniej śmieszne.

dodał: ~K.P. • data dodania: 2017-01-26
Spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z piecy, jako że zanieczyszczenia motoryzacyjne rozprzestrzeniają się w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi.
Zawierają wiele substancji określanych jako kancerogenne, czyli powodujących przy długotrwałym narażeniu rozwój komórek rakowych, odpowiadają za ok. 60-70% łącznego ryzyka raka z powodu rakotwórczych zanieczyszczeń powietrza, zabijają 2 tys. osób rocznie.

dodał: ~dym • data dodania: 2017-01-26
To wszystko nic ja mam takich sąsiadów którzy palą w piecach byle czym zwłaszcza śmieciami latem kiedy jest plus 30 stopni, bo mają ciepłą wodę podgrzewaną piecem, nie ma mowy żeby otworzyć wtedy okno bo cały smród zaraz w środku, próbowałem zwrócić delikatnie uwagę to się bardzo na mnie obrazili.Jak dobrze mieć sąsiada ha ha.

dodał: ~Anna • data dodania: 2017-01-26
Jeśli ten Pan z Kościuszki pali odpadami z płyt to władze powinni się tym zająć, przy spalaniu tego typu odpadów powstają toksyczne związki rakotwórcze .Płyty zawierają różne rodzaje lakierów,kleje,farby itp.Dlatego jest to bardzo niebezpieczne dla ludzi. On pewnie nie zdaje sobie sprawy,że truje najbardziej siebie i co gorsza innych, ale jak dostanie raka czy ktoś z jego rodziny to może zmądrzeje, wtedy za późno i nie starczy mu to co zaoszczędził na tym opale na lekarza.Chciwość zaślepia.

dodał: ~do evoenergy • data dodania: 2017-01-26
Temat idealny do darmowej komercyjnej reklamy.

dodał: ~Dominik • data dodania: 2017-01-26
Plan gospodar. niskoemisyjnej to jedna wielka ściema-wydali pieniądze i płożyli go na półkę.Jak czytam w planie ciepło z kotłowni PEC miała być alternatywą dla starych pieców w domach jednorodzinnych. Jaka to alternatywa, widać to tej zimy - z komina na Powst. Styczniowych non stop kłęby czarnego dymu -czyli sadza i pył,który wprost oblepia okoliczne bloki i domy.Czym oni tam palą bo tak jak jest tam teraz to jeszcze nigdy nie było. Kiedy to się skończy.

dodał: ~do As • data dodania: 2017-01-26
Ktoś kto będzie realizował plany pana H.A. i mławskiego układu.
Wyjdzie znów darmowy tygodnik mławski, który wyłoni odpowiedniego kandydata dla swich potrzeb, a mieszkańcy znów dadzą się zmanipulować.

dodał: ~As • data dodania: 2017-01-26
Kto będzie burmistrzem, czy zrobią roszadę, czy ktoś nowy, jak myślicie?
Pis zmienia ordynację i obecny burmistrz nie będzie już mógł kandydować, dopuszczalne będą dwie kadencje.

dodał: ~Evoenergy • data dodania: 2017-01-26
Juz w kwietniu bieżącego roku rusza nabór na dofinansowanie do 80% ze środków RPO dla województwa Mazowieckiego. Poniżej link do harmonogramu naborów: https://www.funduszedlamazowsz a.eu/g2/oryginal/2017_01/zal-h armonogram-konkursow.docx
Dzi alnie 4.2 Efektywność energetyczna, gdzie jednym z bgrzewczego z dofinansowaniem 80%. Pieniądze lezą na ulicy, wystarczy tylko sie schylic...

dodał: ~do WML • data dodania: 2017-01-26
Wystosować pismo do burmistrza i do RM z podpisami mieszkańców - może raczą się sprawą zainteresować, wszak między innymi za to biorą pieniądze

dodał: ~WML • data dodania: 2017-01-26
Najbardziej śmierdzi z kominów od Pana, który ma zakład usługowy przy ul.Kościuszki, na przeciwko bloku nr 14 w pobliżu przystanku . Ma też budynki gospodarcze, które opala nie wiadomo czym ,a smród jest taki jak ze spalanych odpadów płyt meblowych .Śmierdzi na całą okolicę . Pali cały czas.

dodał: ~zdzichu • data dodania: 2017-01-26
Zamknąć PEC ! wkręcić korki w zadki wszystkim pierdzącym !

1 2 następna wszystkich komentarzy: 23
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Wpisz jedynie pierwszy, drugi oraz trzeci znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon