Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

21 lipca 2024, imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel

Do końca roku dla Mławy ALERT poziomu I
2017-02-02 06:58:17
W tym roku może wystąpić ryzyko przekroczenia dobowych i rocznych dopuszczalnych poziomów benzo(a)pirenu oraz pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 na terenie Mławy. 27 stycznia 2017 r. Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił ALERT Poziomu I.
Mława znalazła się w gronie 36 gmin województwa mazowieckiego, na terenie których występuje ryzyko przekroczenia dziennych norm stężania pyłu PM 2,5 oraz rocznych pyłu PM 10.  Ten ostatni może być przekroczony w 78 gminach na 314 leżących w granicach naszego województwa. Na całym Mazowszu przewiduje się przekroczenie poziomu benzo(a)pirenu. Ryzyko podobne do tego, które występuje w Mławie, ujawniono także dla niektórych miast ościennych: Ciechanowa, Płońska, Przasnysza i Żuromina.
 
Jako główne przyczyny wystąpienia przekroczeń, urząd wojewódzki podaje oddziaływanie emisji związanej z indywidualnym ogrzewaniem budynków, ale także napływ zanieczyszczeń z pozostałych części województwa i spoza niego. Dodatkową przyczyną ryzyka przekroczenia norm w stolicy ma być także komunikacja samochodowa.
 
Najbardziej wrażliwymi grupami, które mogą wyjątkowo odczuwać wysokie stężenia pyłów są kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, a także chorzy na astmę, choroby krążenia oraz ci ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych i alergicznych odczynów skóry oraz oczu.
 
Pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5 mogą powodować: kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Mogą mieć także istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienia, zawały) i zwiększać ryzyko zachorowań na nowotwory.
 
W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze lub chore.
Wśród działań zmierzających do ograniczenia przekroczeń Mazowiecki Urząd Wojewódzki wymienia:
korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo);
korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast komunikacji indywidualnej;
ograniczenie palenia odpadów biogennych (liści, gałęzi, trawy) w ogrodach i terenach zieleni;
ograniczenie palenia w kominkach;
ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem;
ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego.

Alert poziomu I będzie obowiązywał do końca tego roku. Autor: UMM
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~kontrola • data dodania: 2017-02-02
Spaliny wszelkich pojazdów to zaledwie kilkanaście procent całości emisji szkodliwych związków, przy czym mówię o skali kraju. Prawie 70% to związki zawarte w dymie unoszącym się z domostw, tak wynika z badań. Samochody to marginalny problem, winni są ci którzy palą butami, oponami, elementami karoserii wewnętrznej, książkami, ubraniami a nawet suchym chlebem (tu pozdrowienia dla smroda z Andersa).

dodał: ~jesteśmy za niską emisją - Ciag dalszy • data dodania: 2017-02-02
cd
Mława to nie wyjątek.Jest bieda. Proponuje sie alternatywne sposoby przemieszczania np rower, pieszo (odradzam,ślisko);korzystanie z komunikacji miejskiej=nie wszędzie jeżdzą autobusy i nie zawsze pasują; ograniczenie palenia w kominkach - przesada, suche drewno jest ok; ogrzewanie mieszkań lepszym paliwem - tzn czym? niemieckim węglem, nie wszyscy mają gaz; ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego - pomysł super, wszyscy posiadacze ogródków dostana obowiazkowo po kozie

dodał: ~jesteśmy za niska emisja • data dodania: 2017-02-02
Konkrety dot emisji w Mławie: kopcące autobusy Mobilisu-30% emisji, PEC 60%, reszta 20 % to zasługa mieszkańców palących śmieci z biedy (emeryci-800 zł /m, maja zamarznąc czy palić to co pod ręką, sa klienci Opieki co dostają 100zł na węgiel,najlepiej gdyby zamarzli bo inni musza mieć czyste powietrze.Jedni otwieraja okna bo za goraco a inni nie moga nagrzać pomieszczeń do 15 st.

wszystkich komentarzy: 3
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: PomiĂą drugi znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon