Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

20 czerwca 2024, imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Czym oddychamy w Mławie?
2017-01-10 06:52:37
Dokładnie nie wiadomo, ponieważ w tym roku nie analizowano jeszcze próbek ze stacji pomiarowej zlokalizowanej przy ul. Ordona. WIOŚ przestrzega jednak przed spacerami popołudniami, szczególnie na osiedlach domów jednorodzinnych.
W całym kraju ogłaszane są alerty smogowe. Władze w niektórych miastach zapewniają darmową komunikację miejską oraz odwołują zajęcia w placówkach oświatowych. W Mławie mieszkańcy także narzekają na zanieczyszczone powietrze. Pod wcześniejszymi naszymi artykułami na ten temat pojawiło się dużo komentarzy, w których internauci wskazywali, gdzie jest najgorzej.
 
Jak wygląda sytuacja, czy mamy się czego obawiać, zapytaliśmy w ciechanowskiej delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.
 
- W tym roku jeszcze nie zostały w warszawskim laboratorium przeanalizowane próbki ze stacji w Mławie. Będą zbierane dopiero jutro, ponieważ robi się to raz na 10 dni. Nie jest to bowiem stacja automatyczna, z której wyniki są ciągle przekazywane online, ale manualna – mówił wczoraj (9 stycznia) Andrzej Gwizdała-Czaplicki, kierownik delegatury.
 
Podał jednak wyniki z poprzednich lat - w styczniu 2015 r. były 4 dni, w których norma dobowa (50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza) została przekroczona, rok później już 9. Z kolei w lutym 2015 r. - 18, w 2016 r. - 4, a marcu 2015 r. - 11, w 2016 r. - 6.
 
- Co prawda nie ma wyniku, który byłby namacalnym dowodem, że te normy obecnie też są przekraczane, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że tak. Przy panujących warunkach meteo, bardzo niskich temperaturach, wyżowej pogodzie i braku wiatru, zanieczyszczone masy powietrza nie przemieszczają się, ale ścielą przy powierzchni ziemi – wyjaśniał nasz rozmówca.
 
Jak podkreślał, niska emisja zanieczyszczeń (powierzchniowa) występuje zwłaszcza na osiedlach domów jednorodzinnych, gdzie w piecach nierzadko palone są odpady. Z analiz przeprowadzanych we wcześniejszych latach wynika, że ma ona trzy czwarte udziału w globalnej masie zanieczyszczeń pyłowych, które znajdują się w powietrzu. Resztę stanowi emisja punktowa z dużych kominów oraz zanieczyszczenia komunikacyjne.
 
Groźniejszy od pyłu PM10 jest PM2,5 (norma 25 mikrogramów na metr sześcienny), jego dużo mniejsze ziarna łatwiej wnikają do organizmu. Kierownik zaleca powstrzymanie się od spacerów, wychodzenia z domów, szczególnie w dzielnicach domów jednorodzinnych, w godzinach popołudniowych – od 17 do 20. 
 
Strażnicy miejscy zapewniają, że regularnie kontrolują, czym palą w piecach mławianie. Zdarzyło się, że nawet oponami, częściej są to jednak płyty pilśniowe, czy meblowe. Ostatnio było kilka takich przypadków. 
 

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował wczoraj, że znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz ze wzrostem prędkości wiatru od 11 stycznia. Autor: el
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~SZERYF • data dodania: 2017-01-22
bloki na sienkiewicza. straszny smog i unoszacy sie pył z najwiekszego komina w miescie. moze tam warto skontrolowac. straz sprawdza płotki a warto sprawdzic rekina

dodał: ~narkoman • data dodania: 2017-01-15
Na Dudzińskiego chyba wszystkim pali ,gościu ma wszystkich w d....pie.Czekam aż ,mu się ten ,,biały "KOMIN zawali i kurnik się zapali.Wszystko do czasu, nawet żona smrodu nie wytrzymała i uciekła. JAK ŻYĆ PANIE BURMISTRZU?

dodał: ~Irena • data dodania: 2017-01-10
W Mławie naprawdę jest okropne powietrze. Mieszkam obok domu jednorodzinnego czuć dym kiedy rozpalaja ale nie ma czadu. Kiedyś jednak przechodziłam przy ul. Padlewskiego nie będę wskazywać nr domu zaraz przed zusem ale z ich komina wydobywała sie dosłownie smoła. Zastanawiałam się czy tego nie zgłosić. Rozumiem ze niektórzy walczą o przetrwanie ale bez przesady.

dodał: ~Ktoś... • data dodania: 2017-01-10
autr - popieram
Będąc w sobotę w centrum miasta (duży mróz i brak wiatru) od smrodu spalin głowa mnie rozbolała, a powietrze (jeśli to można nazwać powietrzem) miało nawet kolor, wprawdzie jakiś sino szary, ale jednak.
Najwyższy czas żeby policja wzięła się za badanie spalin tych starych gratów jeżdżących po ulicach naszego miasta tak prywatnych jak i różnych firm, w tym i MOBILISU.

dodał: ~h13 • data dodania: 2017-01-10
Zduńska tak samo!
Czasami nie za się tamtędy przejść!

dodał: ~odd • data dodania: 2017-01-10
Strażnicy miejscy zapewniają, że regularnie kontrolują, czym palą w piecach mławianie. Śmiechu warte. W tamtym roku zgłaszałem że sąsiad w domu urządził chyba sobie krematoriom bo od czarnego śmierdzącego dymu prawie nieba nie było widać to przyjechali w po 4 godzinach i twierdzili że wszystko jest ok. Nic dziwnego jak wszystko się już wypaliło. Dla mnie straż miejską powinno się rozwiązać bo szkoda na nią publicznych pieniędzy.

dodał: ~autr • data dodania: 2017-01-10
Spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z kominów, jako że zanieczyszczenia motoryzacyjne rozprzestrzeniają się w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Proponuje Policyjne kontrole emisji spalin w samochodach i ograniczenie ruchu.

dodał: ~Marek • data dodania: 2017-01-10
A tak w sprawie innego bałaganu. Był ktoś ostatnio na Hali Sportowej i widział jaki tak syf? Zwolnili sprzątaczki, czy co?

dodał: ~rda • data dodania: 2017-01-10
więcej bloków blisko domów jednorodzinnych i będzie wszystko ok zero przewiewu i wszystko się zatrzymuje nad miastem . A straż miejska to trzeba zlikwidować. a nie maja się po domach szwendać.

dodał: ~onet • data dodania: 2017-01-10
za torami palą śmieciami w wielu domach, widać i czuć, nie tylko zimą, nawet latem w upał, wodę grzeją i co kilka dni wypalają śmieci w ogródkach, mimo że novago odbiera wszystkie śmieci bez ograniczeń

dodał: ~AS • data dodania: 2017-01-10
Trzeba w wyborach głosować na ludzi sukcesu i tytanów pracy, którzy coś w życiu osiągnęli, a nie politykierów, którzy idą w politykę żeby coś osiągnąć a nie służyć wyborcom i miastu.

dodał: ~aaa • data dodania: 2017-01-10
Całkiem niedawno był artykuł o zanieczyszczaniu mławskiego powietrza przez ludzi palących śmieciami w piecach.
Sypnęło się sporo komentarzy i propozycji jakie ulice sprawdzać.
Czy Straż Miejska, Urząd Miasta wzięli to sobie do serca?
Ulice Bednarska, Bursztynowa, Andersa, Hoża, Wesoła, ...
Dwa ostatnie dni aż ciemno od dymu.
Dym z dworu wieczorami dostaje się do mojego domu.
Nie ma jak tego dziadostwa wywietrzyć.
Ja palę w piecu gazowym

dodał: ~aaa • data dodania: 2017-01-10
Mam propozycję.
U kogo była Straż Miejska i sprawdzała czym palimy łapka w górę.

dodał: ~? • data dodania: 2017-01-10
Co robi władza? Nic, ona jest od analiz, projektów, badań, po kilkaset tyś zł. z naszych portfeli. Syf w powietrzu, na ulicach samochody same odśnieżają - LODOWISKO ! Czekają do wiosny ? A straż miejska kara babcię za złe przejście przez ulicę. Gołym okiem widać które domy trują, ul. Żuromińska inne osiedla, mam wymieniać dalej ? Wstyd Panie Burmistrzu WSTYD !

dodał: ~mlawianin • data dodania: 2017-01-10
polecam atykuł na fb.
Drogie media, to miło, że w końcu zauważacie problem smogu. Teraz jeszcze skończcie pleść frazesy, że wszystko jest winą złej jakości paliw a zauważcie łaskawie ROZWIĄZANIE. Kominy w całej Polsce kopcą przez ZŁĄ METODĘ PALENIA! Wystarczy zmienić ją na jedną z lepszych metod i można spalać dowolnego rodzaju węgiel i drewno NIEMAL BEZ DYMU, o wiele efektywniej i o 50-80% czyściej! http://czysteogrzewanie.pl/jak -pal…/jak-palic-czysto-w eglem/

dodał: ~Jurek • data dodania: 2017-01-10
Brawo. Mława to już jak Rybnik i Skała. Co robią władze, aby w mieście oddychało się normalnie. Wiadomo już nie od dzisiaj, że w Mieście powietrze jest zanieczyszczone od lat, a nadal widać co z kominów wylatuje.Co robi Straż Miejska i ochrona środowiska.

dodał: ~Jarząbek • data dodania: 2017-01-10
Mławianko
Zapachy to nie to samo co trujące pyły, które osadzają się w płucach

dodał: ~Jechowy • data dodania: 2017-01-10
Ta Straż Miejska nic nie robi to samo na osiedlu dobra tam z kominów idzie jak z lokomotywy , albo ten węgiel jest jakiś śmierdzący czy co to jest

dodał: ~Mlawianka • data dodania: 2017-01-10
Warto też dodać ze oddychami super zapachami z wipaszu i z kurzych ferm.

dodał: ~lajzer • data dodania: 2017-01-10
zapraszam do otoczni 3 km od mławy wieczorem , lokalny bizmesmen zaopatrzył kilka domów w takie odpady chemiczne, czym tam się pali jedna wioska daje więcej smrodu niż cała mława gdzie ku..a jest straż gminna

1 2 następna wszystkich komentarzy: 22
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: PomiĂą czwarty znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon