Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

22 paÂździernika 2021, imieniny: Halki, Filipa, Przybysława

Jang Hyeu Lee: Panie burmistrzu, ta firma będzie w tym mieście albo jej nie będzie
2012-05-31 11:38:11
Do Mławy ma przyjechać wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz - chce odwiedzić mławskie LG.

Na wtorkowej sesji miejskiej poruszono temat LG Electronics. Radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Kiełbiński zapytał włodarza miasta o powody podpisania listu, który prezes koreańskiej firmy wysłał do premiera Donalda Tuska.

Przypomnijmy, według władz tej spółki zatrudnienie w firmie jest za duże o 800 pracowników. Jednak LG nie może zwolnić tylu osób, bo w 2005 roku podpisało umowę z rządem, która tego zabrania. W liście do premiera prezes LG postuluje o zmianę zapisów ustawy, które pozwolą zmniejszyć zatrudnienie o 20 procent. Pod pismem podpisali się burmistrz Mławy i starosta mławski.

Podpisy Kowalewskiego i Wojnarowskiego wzbudziły zaniepokojenie wśród wielu mławian, także wśród radnych miejskich. Internauci również są zaniepokojeni tym faktem, o czym świadczą poniższe komentarze.

AGUS

„Ciekawe dlaczego burmistrz i starosta popierają prezesa LG oraz zwolnienie kilkuset osób zamiast poprzeć interesy zatrudnionych mieszkańców Mławy i okolic ?”

odd

„W końcu za utrzymanie określonej liczy pracowników otrzymali zwolnienie z podatku, nieprawdaż? Z drugiej zaś strony jeśli nie wyrobią finansowo zlikwidują fabrykę i będzie 100% do zwolnienia. Proponuję przywrócić im częściową płatność podatkową i pozwolić zwolnić jakiś procent pracowników. Zawsze to mniejsze zło”

Burmistrz ze swojej decyzji tłumaczył się na sesji. Stwierdził, że wspólnie ze starostą dokonali analizy tej sytuacji.

- Firma LG produkuje telewizory po to, by je sprzedawać. Jakie są wyniki? Statystyka: w 2010 roku mławska firma wyprodukowała i sprzedała około 8 milionów telewizorów, rok później nastąpił spadek do 6,5 miliona. W tym roku szacuje się, że około 5,5 miliona odbiorników zostanie sprzedanych – powiedział burmistrz.

Dodał, że działalność firmy LG Electronics, tak jak i innych firm, oparta jest na bezwzględnym rachunku ekonomicznym.

- Prezes LG dwa lata temu po raz pierwszy powiedział do mnie: panie burmistrzu, ta firma będzie w tym mieście albo jej nie będzie. Jeśli nie będzie wyników ekonomicznych, tej firmy w ogóle nie będzie – tymi słowami włodarz dał do zrozumienia, że sytuacja jest bardzo poważna i nie mieli wspólnie ze starostą innego wyboru, jak podpisać list do premiera.

Zaznaczył, że firma LG w Kobierzycach k. Wrocławia również skorzystała z pomocy publicznej, lecz tam po czterech latach spółka może redukować zatrudnienie, a mławskie LG nie.

- Byliśmy w poprzedni wtorek w Ministerstwie Gospodarki i rozmawialiśmy z wiceministrem gospodarki Tomaszem Tomczykiewiczem, który zadeklarował, że w tym tygodniu, prawdopodobnie w piątek przyjedzie do Mławy po to, żeby naocznie się przekonać jak duży to jest zakład, jakie ogromne znaczenie ekonomiczne i społeczne ma ta firma dla mieszkańców Mławy. To dlatego panie radny, to dlatego szanowni państwo i mieszkancy Mławy podpisałem to pismo i tę prośbę. (...) Proszę pamiętać, że tylko takie argumenty zdecydowały: wielka troska i rozsądek o przyszłoć nie tylko wielu zakładów, ale i naszego miasta, powiatu i jego mieszkańców – zakończył wypowiedź burmistrz.Autor: lm
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~pablo • data dodania: 2012-08-27
Burmistrz mysli tylko o swoim tyłku.
Sam nawet nie pochodzi z Mławy i szybko z niej wyjedzie jak skończy swoje urzędowanie.

dodał: ~iśka • data dodania: 2012-06-02
tak pan minister przyjedzie w piątek kiedy fabryka będzie miała przestój i wtedy rzeczywiście stwierdzi że jest mało pracy i nie ma powodów żeby zatrudniać tyle ludzi

dodał: ~brabus • data dodania: 2012-06-01
Rynek sprzedaży rządzi się swoimi prawami. Niewiele pewnie z was wie iż LG produkuje telewizory pod zamówienia a nie na zapas. Mało zamówień = mała produkcja = małe zatrudnienie, dużo zamówień = duża produkcja = duże zatrudnienie.
Prosty rachunek. To nie wina pracowników że liczba zamówień spadła.To przypomina mi jakiś scenariusz z filmu gdzie jedni poświęcają się dla drugich bo tak to na razie wygląda...

dodał: ~wścieklypies • data dodania: 2012-06-01
może trzeba panie "BURMISTRZU "pomyśleć o sprowadzeniu do mławy jeszcze innego dużego pracodawce i wtedy jak nie będą szły telewizory to może jakiś browar by się tu zainstalował Mława ma wyśmienitą wodę unikat i trzeba to wykorzystać Mława powstała bo ma dobrą wodę i już xl to wie może piwko jalk nie będzie szło to sami wypijemy za zdrowie zwalnianych z LG HAhaaaa.dywersyfikacja na rynku pracy Panie Sławku .....

dodał: ~INC • data dodania: 2012-06-01
Przyznaję rację. Ale prawda taka jest, że miasto stało się "toksyczne" dzięki władzy, układy, nepotyzm, kolesiostwo, jest tu na porządku dziennym. Ludzie, którzy walczą o prawa mieszkańców, są niszczeni przez największego celebrytę w Naszym mieście, który musi być na czołówkach gazet. Te układy zniechęcają ludzi do działania, ale tak być nie musi, to My, możemy wyzwolić się spod tego panowania. Mam nadzieję, że damy radę.

dodał: ~krzysztof • data dodania: 2012-06-01
to obietnica Burmistrza wyborcza 600 nowych miejsc pracy, a ja Wam mówię że już załatwi 800 miejsc bez pracy. z takim Kolarzem daleko Mława nie zajedzie!

dodał: ~do INC • data dodania: 2012-06-01
jesli chodzi ci o władzę kraju to masz rację jeśli chodzi o władze miasta to mają nijaki wpływ na to czy lg tu jest czy nie

dodał: ~nie • data dodania: 2012-06-01
"Radny Kiełbiński to jeden z niewielu ,trzezwo myslacych'" - ten żart poprawił mi humor na cały dzisiejszy dzień

dodał: ~INC • data dodania: 2012-06-01
Bajka o Zielonym Smoku sprawdza się. Piotr Olszewski miał rację, że będzie się działo źle, ale chcę was pocieszyć, że będzie jeszcze gorzej, jeśli sami nie powstrzymamy, szaleństwa władzy .

dodał: ~xxxx • data dodania: 2012-06-01
i tylePiszecie jak potluczeni. caly kraj sypie się ekonomicznie. oglądacie tvn i myslicie ze jest super a tylko w Mlawie źle. poczekajcie jeszcze parę. miesiecy. a wracając do sedna a co Burmistrz ma zrobić. kupić nadwyzke telewizorow. ulgi pada

dodał: ~mariag • data dodania: 2012-05-31
Radny Kiełbiński to jeden z niewielu ,trzezwo\' myslacych wiec krytyka jest nie na miejscu

dodał: ~bleble • data dodania: 2012-05-31
Acha, a jak będą chcieli zwolnić to niech zaczną płacić w końcu te podatek. Może straty się wyrównają.A Burmistrza i Starostę pod Trybunał Stanu !Bo nie dbają o interesy Polaków !

dodał: ~bleble • data dodania: 2012-05-31
To niech uciekają gdzie pieprz rośnie!Rozliczyć ich za nie zapłacony podatek, od 2005 roku !Może lepiej się będzie opłacało, czy ktoś to wyliczał z UM?Postawić nowy zakład a tych sknerusów co płacą 1500 zł brutto przegnać do Korei.

dodał: ~ktos • data dodania: 2012-05-31
burmistrz zdrajca

dodał: ~H13 • data dodania: 2012-05-31
Popieram Burmistrza w 100%

dodał: ~MartaM • data dodania: 2012-05-31
No i pokazał mu prezesunio LG gdzie ma dobro miasta i zawarte umowy. Wystarczy,że on wykorzystał na maksa naiwność władz. Skończyły się dotacje i nagle ludzi za dużo....A burmistrz nowych inwestorów przepłoszył rzekomo w trosce o mieszkańców

dodał: ~Kol • data dodania: 2012-05-31
Pacta sunt servanda! Jeśli istnieje prawna możliwość zwalniania ludzi z Kobierzyc, to niech dokończą to. A resztę pozostałej zaplanowanej produkcji do wykonania niech przeniosą do Mławy. W ten sposób LG nie będzie zobowiązane do uregulowania podatków, z których płacenia zostali zwolnieni z powodu zawartej umowy.

dodał: ~mławianin • data dodania: 2012-05-31
Niech Pan Burmistrz zapewni teraz pracę zwolnionym ludziom, o przepraszam to nie będą zwolnienia tylko nie przedłużanie umów. Różnica kolosalna, prawda?
Nie oczekujemy zapomogi tylko miejsc pracy by utrzymać swoje rodziny
Łatwo było złożyć ten podpis...

dodał: ~Syla • data dodania: 2012-05-31
Jak czerpało się profity od państwa to dobrze, ale jak trzeba wywiązać się z umowy to najlepiej jest posunąć się do szantażu. Firma L.G. miała wyłączność na mławskim rynku pracy.
Niech Pan Burmistrz da teraz pracę tym setkom ludzi, którzy zostaną zwolnieni z L.G (nie przepraszam, to nie będą zwolnienia, tylko nie przedłużanie umów). Nikt nie żąda zapomogi, żądamy miejsc pracy by móc uczciwie zapracować na utrzymanie swoich rodzin Pnie Burmistrzu

dodał: ~Pogromca Celebrytów • data dodania: 2012-05-31
Proszę Państwa, da radę odwołać burmistrza Sławomira Kowalewskiego, ze stanowiska burmistrza miasta Mławy, takie referendum, ale w sprawie odwołania wójta organizują mieszkańcy Stawigudy. Zróbmy też to u Nas, czas rozliczyć tego Pana z obietnic wyborczych ! Pokażmy mu, że jeśli Władza męczy, to Król musi odpocząć !

1 2 następna wszystkich komentarzy: 24
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Wpisz jedynie pierwszy znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon