Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! [email protected]

16 września 2019, imieniny: Edyta, Kamil, Korneliusz

Koniec ekspansji ferm drobiu w gminie Szreńsk. Jest nowy plan
2015-01-07 10:17:05
29 grudnia na sesji gminnej rada przyjęła uchwałę o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego gminy Szreńsk. To na jego podstawie są wydawane decyzje administracyjne dotyczące nowych inwestycji.

Prace nad zmianą przyjętego w 2005 roku planu zagospodarowania przestrzennego, który unormuje budowę nowych kurników i pozwoli na wyznaczenie terenów dla inwestorów z innych branż, trwały ponad trzy lata. Pierwsze próby jego zmiany podjęto w 2011 roku. Jednak po ogłoszeniu przetargu na opracowanie dokumentu, który został ukończony w 2013 roku za kwotę 190 tys. zł, pojawiły się problemy. Plan nie wszedł w życie, ponieważ wojewoda mazowiecki doszukał się w nim błędów, co było korzystną informacją m.in. dla kurnikarzy. Firma projektowa naniosła poprawki, trwało to kilkanaście miesięcy i nowy plan został wreszcie przyjęty – wszyscy radni byli za podjęciem uchwały.

Przewiduje on szereg restrykcji dotyczących budowy i rozbudowy kurników, których obecnie w gminie jest ok. 60. Nowe, powyżej 60 DJP (Dużych Jednostek Produkcyjnych) będą mogły powstawać tylko na wyznaczonych terenach, w okolicach miejscowości Kunki, gdzie mieszka poseł Mirosław Koźlakiewicz.

Nowe kurniki muszą znajdować się co najmniej kilometr od najbliższych zabudowań. Jest jeden wyjątek – jeżeli między fermami a budynkami rośnie las, ta odległość może wynosić 500 metrów. Istniejące już kurniki nie będą mogły zwiększać obsady, ale będzie można je modernizować.

Plan przewiduje również przeznaczenie terenów pod budownictwo jednorodzinne oraz inwestycje - część z nich nie mogła ruszyć, np. firmy Technokabel, bez przyjęcia nowego dokumentu. Dzięki kolejnym inwestycjom do gminy będą wpływać znaczne środki finansowe pochodzące z podatków. Zatrudnienie znajdzie co najmniej kilkadziesiąt osób.

Przyjęty plan zostanie w ciągu kilku dni przesłany do wojewody mazowieckiego, a wojewoda ma miesiąc aby go zatwierdzić i przesłać do publikacji w Dzienniku Województwa Mazowieckiego. Dwa tygodnie później dokument wejdzie w życie.

Jak mówi wójt gminy Marek Nitczyński, „generalnie każdą uchwałę można zaskarżyć, ale jeśli jest w niej wszystko w porządku, to nie powstrzyma to jej wejścia w życie”. Wójt zapewnia, że przyjęty plan został sporządzony rzetelnie, poprawione zostały w nim błędy wskazane wcześniej przez wojewodę. Autorka planu złożyła oświadczenie, że jest on kompletny i wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Zdaniem radnych wszystkie uwagi, jakie wpłyneły w związku z planami wprowadzenia nowego dokumentu, m.in. od rodziny Koźlakiewiczów, która protestuje przeciwko powstaniu sortowni odpadów firmy USKOM w Miączynie Dużym, miały na celu opóźnienie lub uniemożliwienie uchwalenia planu.

Przykład Szreńska pokazuje, że można skutecznie walczyć z nadmiernym rozrostem kurzych ferm w gminach – bo taki był główny cel podjęcia uchwały. Odpowiednim narzędziem do tego są regulacje zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego. Czy inne gminy powiatu mławskiego pójdą tym samym śladem, czas pokaże.Źródło: Tygodnik Gazeta Mławska
Autor: lm
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~ozi • data dodania: 2015-01-09
Brawo Panie Wójcie Wreszcie coś się zaczęło dziać w kwestii kurników w powiecie. Do tej pory było tylko gadanie i jakieś protesty co nic nie przynosiły. Szreńsk potrafił wykorzystać instrumenty prawne dla dobra mieszkańców. Czepiacie się szczegółów a jak narazie nikt nic lepszego nie wymyślił.

dodał: ~do Endriu • data dodania: 2015-01-08
Może przejedź sie po wioskach i zobacz jak teraz wyglądają gospodarstwa. Te małe na 10 krów są na wymarciu, rolnicy rokujący i inwestujący mają powyżej 50sztuk bydła, tylko wtedy jest to niestety opłacalne. Nie wiem czy dla polskiego rolnictwa nie jest to strzał w kolano...

dodał: ~EKOnomja • data dodania: 2015-01-08
Jeszcze raz ten plan zagospodarowania nie zaprzestanie budowy korników nawet tych wielkich molochów, on tylko troszeczkę oddala ja od mieść zamieszkania, co państwo nie umiecie czytać i rozumieć sedna sprawy ? JAKBY PLAN ZAGOSPODAROWANIA MÓWIŁ O 2500 METRÓW OD MIEJSCA ZAMIESZKANA TO WTEDY TAK ZATRZYMA EKSPANSJE UCIĄŻLIWYCH DLA ŚRODOWISKA NOWYCH INWESTYCJI MIEDZY-INNYMI I KORNIKÓW.

dodał: ~t • data dodania: 2015-01-08
brawa dla Szreńska

My mieszkańcy Gminy Wiśniewo czekamy na takie same działania wójta i rady gminy WIśniewo. Dotąd słyszeliśmy, że nic się nie da zrobić. A jednak można. Do roboty

dodał: ~zainteresowany • data dodania: 2015-01-08
Panie Wójcie a czy za tą nagonką na kurniki nie kryje się Pana własny interes ? Zamiast kurników wokół będą wysypiska śmieci...

dodał: ~``dd`` • data dodania: 2015-01-08
To nie zasługa wójta, lecz nowej mądrej RADY. Wójt miał na to 4 lata w poprzedniej kadencji i nic. Zmieniła się rada i widać efekty.

dodał: ~Środowisko • data dodania: 2015-01-07
Musimy głęboko wierzyć że wszyscy Wójtowie pójdą śladami Wójta ze Szreńska i cała ta elita inwestorów przestanie fundować nam zatruwanie środowiska , a przede wszystkim nam ludziom .Wielkie dzięki Panie Wójcie .

dodał: ~Endriu • data dodania: 2015-01-07
do EKOnomja daj przykład rolnika prawdziwego co ma krów więcej jak 60 DJP

dodał: ~EKOnomja • data dodania: 2015-01-07
Czy ten plan nie zatrzyma rozwój rodzinnych miejscowych gospodarstw rolnych ?, żaden rolnik teraz nie postawi obory na więcej niż 60 krów na terenie wsi, a kurniki molochy i tak będą mogły powstawać tylko trochę dalej oddalone 500 m. gdy wioskę oddziela ją parę metrów lasu, oraz 1000 m. od jakiekolwiek wioski bez żadnych przeszkód.... Ot koniec zatruwań środowiska ?

dodał: ~Endriu • data dodania: 2015-01-07
Teraz czas na Lipowiec Kościelny , może inne gminy też pójdą śladem szreńska i skończy się zatruwanie środowiska

dodał: ~EKOnomja • data dodania: 2015-01-07
CYTAT -- Nowe kurniki muszą znajdować się co najmniej kilometr od najbliższych zabudowań. Jest jeden wyjątek – jeżeli miedzy fermami a budynkami rośnie las, ta odległość może wynosić 500 metrów. Istniejące już kurniki nie będą mogły zwiększać obsady, ale będzie można je modernizować.TO ŻADEN PLAN KTÓRY ZATRZYMA BUDOWĘ KURNIKÓW TO TYLKO TROSZKĘ UTRUDNI co to znaczy 1 km. od zabudowań a jak las to 0.5 km. --- Jak by było 2.5 km. f84 to tak, inaczej to tylko ściema.

wszystkich komentarzy: 11
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Wpisz jedynie drugi, trzeci oraz czwarty znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon