Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! kontakt@naszamlawa.pl

22 maja 2024, imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Kto zostanie Mławianinem Roku?
2017-02-03 06:49:16
Od 18 lat tym zaszczytnym tytułem są wyróżniane osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Mławy i lokalnej społeczności. Co roku wybierany jest jeden laureat.
Kandydatów na Mławianina 2016 Roku można zgłaszać w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej do końca lutego. Wnioski na piśmie wraz z uzasadnieniem mogą składać organy samorządu, organizacje społeczne, instytucje, zakłady pracy oraz grupy mieszkańców (nie mniej niż 50 osób). 
 Wyboru dokona 11-osobowa kapituła, powoływana na 4 lata przez zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Jej członkowie uwzględniają opinię osób składających wnioski oraz kierują się swoją wiedzą o dokonaniach kandydata. 
 Nadanie wyróżnienia odbędzie się, jak co roku, 23 kwietnia, w dzień św. Wojciecha - patrona Mławy. Laureat otrzyma honorowy dyplom, statuetkę św. Wojciecha oraz zostanie wpisany do Księgi Mławian Roku prowadzonej przez zarząd TPZM.

Dotychczas przyznano siedemnaście wyróżnień. Otrzymali je:
Za rok 1999 - ks. kanonik Henryk Lewandowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie; za zjednoczenie parafian w dziele budowy nowej świątyni oraz za działalność charytatywną, kulturalną i oświatową.
 
Za rok 2000 - prof. Ryszard Juszkiewicz, za opracowanie i wydanie wielu dzieł historycznych poświęconych Mławie i ziemi mławskiej, za długoletnią działalność w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Mławskiej, powołanie Stacji Naukowej w Mławie, zainicjowanie budowy wielu pomników, kopców i tablic pamiątkowych.
 
Za rok 2001 - Kazimierz Tański, za wieloletnią działalność w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Mławskiej i inspirowanie przedsięwzięć, mających na celu upamiętnienie zasłużonych osób dla Mławy i ziemi mławskiej oraz trwałe upamiętnienie wydarzeń historycznych w postaci pomników i tablic.
 
Za rok 2002 - Irena Wierzbowska, za aktywną i bezinteresowną pracę na rzecz dobra Mławy, za opiekę nad ludźmi starymi opuszczonymi i niepełnosprawnymi. Przez wiele lat sprawowała bezpłatną opiekę lekarską w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie. Udało jej się sprowadzić do kraju sześć polskich rodzin z Kazachstanu.
 
Za rok 2003 - Zbigniew Wawrzyński, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Mławie, dziennikarz, przez 10 lat redaktor naczelny „Dwutygodnika Mławskiego” oraz współredaktor „Kroniki Numizmatycznej”, twórca ekslibrysów, fotografik. Tytuł otrzymał za całokształt pracy zawodowej i społecznej, a szczególnie za dokonania harcerskie, uhonorowane Krzyżem Zasługi. 
 
Za rok 2004 - Edmund Grzebski, działacz harcerski, współzałożyciel 
Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, wcześniej Klubu Inteligencji, budowniczy, projektant i inspektor nadzoru wzniesionych wielu obiektów użyteczności publicznej oraz budowli i tablic pamiątkowych, współorganizator wszystkich Zjazdów Obrońców Mławy, działacz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 
 
Za rok 2005 - Jacek Białobłocki, dyrektor mławskiego szpitala. Wyróżniony za stworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego i pracowni tomograficznej współfinansowanej ze środków zewnętrznych, za akcję zbiórki środków pieniężnych pod hasłem „Cały powiat kupuje sobie tomograf”, za propagowanie wśród mławian zdrowego stylu życia oraz za zainicjowanie akcji wydawania ciepłych posiłków osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 
Za rok 2006 - ks. prałat Sławomir Aleksander Malinowski, wieloletni dziekan i proboszcz mławskiej fary; za działalność na niwie wychowawczej i pedagogicznej oraz pracę charytatywną i wspieranie w trudnych czasach związkowców z „Solidarności”.
 
Za rok 2007 - Janina Jaśkiewicz, wieloletni pracownik Miejskiego Domu Kultury - instruktor, zastępca dyrektora, przez 24 lata - dyrektor. Całe życie zawodowe realizowała zadania związane z życiem kulturalnym Mławy. Angażowała się w pracę zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. 

Za rok 2008 - Mirosław Koźlakiewicz, ówczesny poseł na Sejm RP z okręgu ciechanowskiego. Nagrodzony za zaangażowanie w utworzenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Mławie, za pomoc w poszukiwaniu i pozyskaniu środków finansowych na inwestycje realizowane przez mławski samorząd, za wspieranie inicjatyw mławskich organizacji.
 
Za rok 2009 – ks. kanonik Sławomir Kowalski, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny; za stworzenie parafii od podstaw, zbudowanie kościoła, za organizowanie akcji społecznych i charytatywnych.
 
Za rok 2010 - Henryk Antczak, burmistrz Mławy w latach 1994-2002. Od 2002 roku skarbnik miasta. Wyróżniony za działania i zaangażowanie, które przyczyniły się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego Mławy. 

Za rok 2011 – Jan Golec, za zaangażowanie w budowę pomnika papieża Jana Pawła II w Mławie oraz za działalność społeczną, m.in. na rzecz mławskich szkół. 
 
Za rok 2012 - dr Jerzy Kwiecień, lekarz, miłośnik historii regionalnej, uczestnik kwest na cmentarzu mławskim. Uhonorowany za bezinteresowność, pasję i zaangażowanie w pracy społecznej i zawodowej, za wieloletnią działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie. 

Za rok 2013 – Henryk Kacprzak, sportowiec, nauczyciel wychowania fizycznego, trener i sędzia piłkarski; od roku 2004 jest prezesem Klubu Seniora „Pogodny Uśmiech”. Wyróżniony za wieloletnią pracę społeczną na rzecz dzieci, młodzieży oraz seniorów.
 
Za rok 2014 - Halina Rzeplińska, choreografka, instruktorka i kierownik Ludowego Zespołu Artystycznego „Mławiacy”; za wieloletnią działalność kulturalną, szczególnie w upowszechnianiu kultury muzycznej oraz w wychowaniu wielu pokoleń dzieci i młodzieży.
 

Za rok 2015 - ks. dr kanonik Ryszard Kamiński, proboszcz parafii Świętej Trójcy, za zaangażowanie w remonty mławskich kościołów – Świętej Trójcy i Świętego Wawrzyńca, dzwonnicy i budynków parafialnych; za działalność na rzecz miasta, krzewienie historii, owocną współpracę z władzami samorządowymi, stowarzyszeniami, urzędami, uczelniami, szkołami i instytucjami kultury. Źródło: mlawa.pl
Autor: adu
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~do czytelnik • data dodania: 2017-02-05
Dyrektor MDK to chyba za jazdę po pijanemu, lub za miganie się ok kary za tę jazdę, bo do dofinansowania unijnego za remont MDK nie dołożyła się nawet jednym paluszkiem, wniosek sporządzała zewnętrzna firma, spółka zo.o. z Torunia.

dodał: ~czytelnik • data dodania: 2017-02-05
A moze dyrektor MDK za dofinansowanie unijne na MDK

dodał: ~Hoho • data dodania: 2017-02-05
Proponuje nagrodzić autora pomysłu na budowe 3 poteznych mostow na rzece Seracz. Pomysł godny tytulu. Za publiczne miejskie pieniadze wybudowano mosty do posesji prywatnych osób, które nigdy nie mialy dojazdu do swoich od ul Targowej. A dla Rady miejskiej za to wyróżnienie bo pozwolila się zmanipulować i zgodziła się wydac kilka milionów za które mozna wybudować było chodniki przy wielu ulicach, 5 km chodnika =3 prywatne wjazdy. Hohoho!

dodał: ~Jarząbek • data dodania: 2017-02-04
No jeśli nie popieracie kandydatury obecnego włodarza, to może...
Pan Henryk Antczak
ten człowiek "naprawdę dużo" zrobił dla Mławy,
co to by było bez obecności tego pana w naszym mieście - strach pomyśleć...

dodał: ~mławiaczek • data dodania: 2017-02-04
A może tak skromnego sekretarza, moze dyr Mosir

dodał: ~z bliska • data dodania: 2017-02-03
Wybierając lub zglaszając kandydatów na MŁAWIANINA ROKU 2016, NIE ZAPOMINAJCIE o tak wybitnej postaci jak były Radny i wybitny sportowiec a obecnie emeryt Pan HENRYK SLAWUTA ?

dodał: ~ab • data dodania: 2017-02-03
Jeszcze nie wyróżniono księdza z Wólki?Z pozostałych parafii już byli.

dodał: ~mławianin • data dodania: 2017-02-03
czytam że nasz burmistrz zbiera coraz więcej "pochwał" od "zadowolonych" mieszkańców naszego miasta. Sam chyba zacznę popierać propozycje PIS co do kadencyjności władz miejskich i gminnych.

dodał: ~Jarząbek • data dodania: 2017-02-03
Do,Jarząbek
Wiem, wiem
Lubię profil tego Fitness Klubu na fejsie. a tam jest, to o czym (czy też o kim) piszesz

dodał: ~Do,Jarząbek • data dodania: 2017-02-03
Dodaj jeszcze budowę Fitness Klubu z najdroższymi wejściówkami w miescie. Jednak analizując rozwój sytuacji i zatrudnioną osobę w tej instytucji zrozumiałem, ze budowa tego obiektu miała zupełnie inny cel. Jaki?

dodał: ~Jarząbek • data dodania: 2017-02-03
Na mławianina roku proponuję burmistrza Sławomira Kowalewskiego.
Jeden z powodów: pozyskanie refundacji za I etap remontu kina
Drugi: wprowadzanie nowatorskich i odważnych rozwiązań jak PPP
Trzeci: brak realizacji kilku obietnic wyborczych np. lodowisko, dworzec zintegrowany, remont SALI kina, bulwary nad Seraczem itd.
Czwarty: ratowanie upadających firm z kasy miejskiej
Piąty: niezmordowane pomaganie projektantom i podsyłanie im zleceń na projekty, które lądują w śmieciach
itp, itd.

wszystkich komentarzy: 11
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Przepisz tylko pierwszy znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon