Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! [email protected]

13 sierpnia 2020, imieniny: Diana, Hipolit, Maksym

Wójt odmówił wydania zgody na budowę 24 kurników
2015-01-16 10:28:29
Zbigniew Kleniewski już po raz drugi podjął taką decyzję. Nie zgadza się na budowę 24 kurników we wsi Kosiny Kapiczne w gminie Wiśniewo. Inwestorem jest zamieszkała w Kunkach Zofia Koźlakiewicz, córka posła Mirosława Koźlakiewicza. Jej pełnomocnikiem jest Anna Mihułka z firmy Atmoterm Inżynieria Środowiska, natomiast obsługę prawną zapewnia Kancelaria Prawna Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy. Te dwie firmy wynajęte zostały także przez inwestora Sławomira Koźlakiewicza, który chce 24 kurniki postawić w Kuklinie (gm. Wieczfnia Kościelna), oraz przez inwestorów z Łodzi, którzy planują 24 kurniki w Krępie (gm. Lipowiec Kościelny).

Na początku 2013 roku do Urzędu Gminy w Wiśniewie wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczących budowy i eksploatacji 24 kurników do ściółkowego chowu drobiu - brojlera kurzego o obsadzie początkowej 61 tys. szt./kurnik/cykl, o łącznej wydajności 1 mln 464 tys. szt./cykl (5856 DJP) w obrębie fermy drobiu znajdującej się w miejscowości Kosiny Kapiczne w gminie Wiśniewo. 

Ferma miałaby znajdować się w odległości ok. 600 metrów od zabudowań mieszkalnych (wieś Zdroje) i 800 metrów od budynków znajdujących się w Kosinach Kapicznych i Wiśniewie. Należy tu dodać, że w gminie Wiśniewo jest już około osiemdziesięciu kurników, a przeciwko budowie kolejnych protestują mieszkańcy i lokalne stowarzyszenia i organizacje. Do gminy wpłynęło wiele protestów od mieszkańców, którzy obawiają się odoru unoszącego się z ferm.

Mławski sanepid oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie pozytywnie zaopiniowały inwestycję Zofii Koźlakiewicz. Mimo to, w czerwcu 2013 roku Zbigniew Kleniewski nie wydał zgody na budowę kurników, uznając, że ferm jest za dużo w gminie i kolejne tego typu inwestycje mogą zagrozić zdrowiu mieszkańców i harmonijnemu rozwojowi gminy. Inwestorka odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie, a te uchyliło decyzję wójta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia. Postępowanie wznowiono w marcu 2014 roku. Do urzędu wpłynęły kolejne protesty. Przez wiele miesięcy trwała wymiana korespondencji. W międzyczasie RDOŚ i sanepid po raz kolejny wydały pozytywną opinię dla inwestycji.

31 grudnia 2014 Zbigniew Kleniewski po raz drugi wydał odmowną decyzję w sprawie planów budowy 24 kurników we wsi Kosiny Kapiczne.

- Wójt Gminy Wiśniewo po analizie całości zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu administracyjnym oraz biorąc pod uwagę sprzeciw społeczeństwa dotyczący planowanej inwestycji, uwzględniając uwagi i wnioski stron postępowania i społeczeństwa zgłoszone w trakcie postępowania stwierdził, iż zachodzą przesłanki odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia, a tym samym ustalenia środowiskowych uwarunkowań jego realizacji – czytamy w uzasadnieniu.

Argumentacja zawarta w raporcie o oddziaływaniu na środowisko, mówiąca o tym, że oddziaływanie przedmiotowej inwestycji nie wykroczy poza granice działek należących do inwestora stanowi zdaniem wójta naruszenie zasady zrównoważonego rozwoju oraz zasady równości wobec prawa. W tym miejscu Zbigniew Kleniewski przytacza przepis art. 5 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który formułuje zasadę: „Rzeczypospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolność i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju”.

- Podobnie zrównoważony rozwój ujęty jest w traktatach Unii Europejskiej, jego istotą jest powiązanie szybkiego rozwoju gospodarczego i wzrostu jakości życia ludzi z poprawą stanu środowiska przyrodniczego. Zasada ta nakazuje równorzędnie traktowanie racji społecznych, ekonomicznych i ekologicznych, a nie tylko racji ekonomicznych inwestora. Ponadto, należałoby podkreślić, iż w/w raport nie zwiera innego wariantu, co do lokalizacji fermy drobiu. Uwzględniono wariant najkorzystniejszy ekonomicznie, biorąc pod uwagę korzyści inwestora, pomijając ewentualne sprzeciwy społeczne – czytamy dalej w kilkustronicowym uzasadnieniu.

Zofii Koźlakiewicz przysługuje ponowne odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie i z pewnością z tej drogi skorzysta.

Tymczasem młoda inwestorka, która jeszcze nie tak dawno pisała maturę, 4 grudnia 2014 roku złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie „na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wójta Gminy Wiśniewo w przedmiocie wydania decyzji”.

W skardze wnioskuje o nałożenie na wójta grzywny w wysokości 14 tys. 600 zł. W ocenie Zofii Koźlakiewicz „działania organu są pozorne i zmierzają do przedłużania postępowania”.

- Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że Wójt Gminy Wiśniewo zebrał cały przewidziany ustawą materiał dowodowy, jednak wyciągnął z niego nieprawidłowe wnioski. Powyższe oznacza, że nie ma aktualnie potrzeby ponawiania powyższych czynności – uważa inwestorka, której zdaniem zbędne było ponowne wystąpienie przez wójta o opinie do sanepidu i RDOŚ.

Wójt Zbigniew Kleniewski jest w trakcie pisania odpowiedzi na ten wniosek i będzie czekał na wyrok sądu.Źródło: www.wisniewo.eu, Tygodnik Gazeta Mławska
Autor: lm
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~linia • data dodania: 2015-11-28
a w miejscowosci Linia powiat wejherowo tez zezwalają na budowe kurnikow z wentylatorami prosto w okna domow ,bo jest troszkę powyżej100 metrow ,a smród i hałas nie zatrzymuje sie na ogrodzeniu działki tych kurników.

dodał: ~załamać sie mozna • data dodania: 2015-06-02
te posty to czysta zazdrosc ludzka, kurniki to miejsca pracy, rozwój dla gminy, podatki itd.
jak gnojówka wypływa z przydomowych chlewni to nikomu nie przeszkadza, kurnik przy tym to perfumy.

dodał: ~kurczak • data dodania: 2015-01-31
mam sposób na kurniki. NIE KUPUJMY MIĘSA Z DROBIU. GDYBY WSZYSCY SIE ZMÓWILI I NIE KUPOWALI, TO PADNA RAZEM Z TYMI SWOIMI KURAMI

dodał: ~kat • data dodania: 2015-01-24
Córka Koźlakiewicza budująca 12 kurników - śmieszne, bezpośrednio po maturze, uzbrojona w kredyty, nikt w Mławie nie ma takich szans, tylko Koźlakiewiczowie. i jego rodziny, wujkowie cioteczni bracia, szfagrowie itp. Kpina....Wyrzućmy ich z polityki, wtedy nie dostaną kredytów i nie będzie więcej smrodu który się rozpościera od sierpca do Janowa.... Obudźcie się mławianie......

dodał: ~kaz • data dodania: 2015-01-21
Do mały ale pamiętam jak pierwszy raz startował na posła i był koncert ONA w ogólniaku i były zapewnienia jak się nie mylę pani która prowadziła koncero że takie koncerty będą częściej w Mławie jak on dostanie posadę i co duuuuuupa.

dodał: ~kaz • data dodania: 2015-01-21
No pewnie po co mu kasa jak ma info z pierwszej ręki i wie co gdzie i za ile można kupić żeby zrobić na tym dobry interes.Altruista z niego że hey.

dodał: ~mieszkaniec • data dodania: 2015-01-21
Dlaczego administrator nie dodaje moich komentarzy? Czyżby był stronniczy? Wójt wydaje decyzje odnośnie "biosuszarni" mimo, że są duże naruszenia i zagrożenia dla ludzi. Swoje interesy chroni a nam daje smród (bardziej niebezpieczny niż pozostałe i szczury. Taka jest prawda.

dodał: ~mały • data dodania: 2015-01-21
do kaz- zanim coś napiszesz to najpierw sprawdź. Nie brał i nie bierze diety poselskiej. Jak zwykle, wiemy lepiej ile kto ma kasy w portfelu. Brawo.

dodał: ~Środowisko • data dodania: 2015-01-20
Tak to prawdziwa żenada władz Mławy i Kościoła , ale jeśli wszyscy nie wiedzą to ten Pan fundujący nam te smrody ,należy również do Rady Społecznej przy Biskupie Płockim .I co tu mówić ,że dzieci płaczą na swoich podwórkach ,bo śmierdzi on to wszystko ma głęboko . To są LUDZIE BEZ SERC !

dodał: ~kaz • data dodania: 2015-01-20
W skardze wnioskuje o nałożenie na wójta grzywny w wysokości 14 tys. 600 zł. W ocenie Zofii Koźlakiewicz „działania organu są pozorne i zmierzają do przedłużania postępowania”. I to jest dobre córka tatusia który bierze ileś lat kasę z bycia posłem dodatkowo chce obciążyć budżet państwa karą dla wójta .To może tak na skróty i niech tatuś zapłaci z diety poselskiej to też nasza kasa a pieniądze pójdą do budżetu.Ręce opadają .

dodał: ~miś • data dodania: 2015-01-20
co to za poseł przez którego płaczą dzieci w swoich podwórkach mają smród nie mogą zaprosić swoich kolegów codzby na ferie i on jest na otwarciu pomnika Jana Pawła w Mławie żenada władz Mlawy i Kościoła

dodał: ~kaz • data dodania: 2015-01-19
Będą wybory to i tak na Kozlaka zagłosuje z kilka tysięcy wyborców pracujących w kurnikach.Święta rzecz wyborcy być Idiota.

dodał: ~El-ka • data dodania: 2015-01-19
rzeczywiście na ul. Warszawskiej widać migocące światła kilku wiatraków, ale to jest Gmina Szydłowo i gmina Stupsk- Wyszyny. W stupsku poprzedni Wójt dużo sobie pozwolił - nie konsultując budowy z mieszkańcami, dobrze, że już go nie ma. może ten nowy będzie mądrzejszy.

dodał: ~mieszkanka • data dodania: 2015-01-19
wiatraki nie sa na gminie wiśniewo z tego co sie orientuję

dodał: ~Mławiak • data dodania: 2015-01-19
Panie wójcie kurniki i wiatraki blisko Mławy. Oprócz smrodu z kurników jesteśmy narażeni na oddziaywaie wiatraków. Infradźwięki dochodzą do naszych domów. Czy z mieszkańcami Mławy były konsultacje. Ostatnio gdy pojawiły sie wiatraki trzeba zasłaniać w nocy okna, żeby nie widzieć pulsującego światła. Jesteśmy narażeni na szkodliwe infradźwięki. Dlaczego Sanepid wyraził na to zgodę tak blisko miasta?Dlaczego Wójt dał zgodę? Czy ratusz na to się zgodził? będziemy otoczeni wiatrakami jak Żuromin.

dodał: ~Jola • data dodania: 2015-01-19
W Kosinach zabronil;ale pozwolil na zwiekszenie obsady i budowe 24 kur ikow w Gluzku.To na jedno wyszlo.

dodał: ~anatol • data dodania: 2015-01-17
Brawo Panie Wójcie ! Tak trzymać.

dodał: ~gosia • data dodania: 2015-01-17
Kozlakiewicz z dzievmi niech nawet spi z kurami a od spoleczenstwa wara nie truc ludzi

dodał: ~mieszkanka mlawy • data dodania: 2015-01-17
Brawo panie wojciewojt gminy szrensk znalaZl sposob na szeagra kozlakiewicz ja poslowi wsrod kurnikow pobuduje dom za darmo i niech Z dziecmi tam zamieszka60

dodał: ~gusia • data dodania: 2015-01-17
Wnuki kozlakiewicza beda mogly dostac kredyt na kurniki jak ukoncza pelnoletnosc jeszcze ma syna tylko narazie jest niepelnoletni kredytu nie dostanie brawo panie wojcie i wielkie dzieki dla wojta z gminy szrensk szwagra posla nie bal sie ze sie pogniewa brawo panowie

1 2 następna wszystkich komentarzy: 33
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Pomiń drugi oraz czwarty znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon