Widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas! [email protected]

16 września 2019, imieniny: Edyta, Kamil, Korneliusz

„Chcecie nam zgotować piekło”. Mieszkańcy nie chcą kurników
2014-08-25 09:57:27
21 sierpnia w Wieczfni Kościelnej odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie planów budowy dużej fermy drobiu w Kuklinie.

Temat budowy 24 kurników powrócił. Wójt Jan Warecki zwołał zebranie, na którym zjawili się mieszkańcy, organizacje protestujące przeciw budowie i przedstawiciele firmy, która chce wybudować fermę.

Inwestorem jest Sławomir Wojciech Koźlakiewicz, a reprezentuje go pełnomocnik Anna Mihułka z warszawskiej spółki Atmoterm Inżynieria Środowiska. Firma ta opracowała raport o oddziaływaniu na środowisko. Co ciekawe, ta sama spółka sporządziła raport dla inwestycji w Krępie, gdzie inwestorzy z Łodzi także chcą postawić 24 kurniki.

Inwestor 29 stycznia 2013 roku złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji 24 kurników do sciołowego chowu drobiu - brojlera kurzego o obsadzie początkowej 61 tysięcy sztuk na kurnik w ciągu jednego cyklu, co – jeśli chodzi o całą fermę - daje 1 mln 464 tys. sztuk na cykl. W skali roku w miejscowości Kuklin w granicach działek o nr ew. 35/3, 35/4, 35/5 hodowanych ma być co najmniej 10 milionów sztuk drobiu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mławie wydał pozytywną opinię dotyczącą raportu o oddziaływaniu na środowisko. Uzgodnienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie odnośnie raportu także są pozytywne.

Spotkanie trwało 3,5 godziny. Przedstawiciele inwestora zostali zasypani gradem pytań ze strony mieszkańców, którzy obawiają się uciążliwości wynikających z funkcjonowania tak dużej fermy drobiu. Na cześć pytań nie byli w stanie odpowiedzieć na miejscu – mają przesłać odpowiedzi na piśmie.

Ustalono, że w Kuklinie inwestycja ma być oddalona od najbliższej zabudowy o 1700 metrów, w Pepłowie – 1500 metrów, Uniszkach Gumowskich – 1200 metrów, natomiast w Białutach – 1100 metrów. To jednak nie przekonuje mieszkańców. Uważają oni, że ferma będzie nieść za sobą szereg uciążliwości. Między innymi zwrócono uwagę na fakt, że rocznie produkowanych będzie kilkadziesiąt ton gazów (ponad 40 ton amoniaku), obornik wywożony będzie dziesiątkami ciężarówek, co doprowadzi do zniszczenia dróg. Ale przede wszystkim inwestycja będzie miała negatywny wpływ na środowisko naturalne (w okolicy występują chronione gatunki zwierząt).

- Wielkie fermy przemysłowe są zagładą dla ferm rodzinnych – argumentował jeden z mieszkańców.

- Wody opadowe z dachów o powierzchni 7 ha będą spływać do gruntu i do rzeki Mławki – powiedziała inna osoba.

Inwestora, oprócz firmy Atmoterm, reprezentował Sebastian Balcerowski. Zapewniał, że ma to być bardzo nowoczesna ferma, spełniająca wyśrubowane normy. Budowa trwać ma 4 lata - koszt inwestycji szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych. Kurniki stawiać mają mławskie firmy, co da dziesiątkom osób pracę. Poza tym już po rozpoczęciu działalności pracę na stałe ma mieć 20-30 osób (system trzyzmianowy). Obornik ma być wywożony poza powiat mławski.

Argumenty te nie przekonały zebranych w urzędzie gminy mieszkańców. Zwracali oni uwagę na smród jaki będzie wydobywał się z kurników (ma być ok. 600 wentylatorów). Oczywiście zapachy mają nie wydostawać się z fermy – tak mówią przepisy. Problem w tym, że nie ma narzędzi, żeby to zweryfikować.

- Chcecie nam zgotować piekło – ktoś powiedział z końca sali.

Po rozprawie wójt Jan Warecki sformułuje pytania i prześle je inwestorowi. Po otrzymaniu odpowiedzi będzie musiał wydać decyzję. Autor: lm
Poleć znajomemu | Drukuj | Poleć na Facebook facebook
Komentarze
Wydawca portalu NaszaMława.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

dodał: ~zbyszek • data dodania: 2014-09-27
jak budowa ruszy i smród zapanuje to my ruszymy w pozwie zbiorowym o odszkodowania za spadek wartości naszych terenów ciekawe czy gmina będzie taka bogata aby to przetrwać może inwestor zapłaci bo naruszy też nasze prawa, co za idioci takie pomysły mają w cywilizowanym kraju można tak całe wsie zatruć i nie ponieść żadnej kary ,sami będziemy z tym smrodem walczyć..............

dodał: ~krak • data dodania: 2014-09-11


Głosujcie nadal na ludzi z PSL i PO, a kurnikami cała Polska będzie stała.


dodał: ~Robert Maciej Jankowski - Czyste Źródła • data dodania: 2014-09-01
Do Wyborcy : z czego to wnosisz?, że jestem przeciw bogaczom, którzy za nic mają resztę społeczeństwa? Jestem za zrównoważonym rozwojem, za krajem,de4 w którym szanuje się interesy wszystkich Polaków, bez faworyzowania żadnych grup interesu

dodał: ~Wyborca • data dodania: 2014-08-30
Jankowski, jesteś socjalistą?

dodał: ~Robert Maciej Jankowski - Czyste Źródła • data dodania: 2014-08-29
bo jeśli tak, to okaże się, że tę fabrykę smrodu wybudujemy bogaczowi z naszych podatków. Zwracam się więc do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, pomyślcie dobrze na kogo zagłosujecie w nadchodzących wyborach, czy Wasi kandydaci zadbają o Nasze wspólne dobro, czy też kłaniać się będą wielkiemu kapitałowi mając Nas za nic.

dodał: ~Robert Maciej Jankowski - Czyste Źródła • data dodania: 2014-08-29
Przy zaniżonych wyliczeniach inwestor podał, że ferma będzie wytwarzać 17000 ton ! kurzego obornika, ponad 40 ton amoniaku i kilka ton siarkowodoru. Dodatkowo spaliny z nagrzewnic, ze środków transportu, halas i zniszczone drogi - fantastyczny zysk dla gminy i mieszkańców, a podatki tylko gruntowe! Ciekawe też, czy ferma nie powstanie jeszcze z jakichś rządowych dotacji (na to pytanie nie otrzymałem odpowiedzi),

dodał: ~Robert Maciej Jankowski - Czyste Źródła • data dodania: 2014-08-29
Chcę zwrócic uwage, że inwestor podał wyraźnie w raporcie, że zatrudnienie uzyska 10 ! osób, ponieważ wszystko bedzie zmechanizowane. Ferma na prawie 6000 DJP to tak jak postawić oborę na 6000 krów lub 42000 tuczników - nie wiem czy gdziekolwiek w Polsce są tak wielkie inwestycje. A w powiecie mławskim jak widać (Kosiny) można. Nadmienię też, że wszystkie gospodarstwa rolne w gminie Wieczfnia Kościelna to około 3000 DJP, czyli połowa tego co planowana ferma drobiu !

dodał: ~Michał • data dodania: 2014-08-27
piszecie ,piszecie, i co to da pan W..... z kieszeni królów drobiu nie wyszedł bo musi dokończyć dzieło przed swoimi ostatnimi dniami awam drodzy mieszkańcy i tak zostanie smród,ale będzie on nie do zniesienia ,szkoda tylko tych młodych pokoleń.

dodał: ~niepoprawna • data dodania: 2014-08-26
do niepoprawna
Czytaj uważnie jeśli łaska.
Piszę o DUŻYCH PRZEDSIĘBIOPRCACH, którzy płacą TYLKO KRUS I PODATEK ROLNY, a nie płacą PODATKU DOCHODOWEGO.

Prawdziwych rolników bardzo szanuję i nic do nich nie mam. bo wiem, że ich praca jest ciężka, a zyski..., z nimi różnie bywa, bo plony np. zależą również od aury, natomiast ceny produktów rolnych są czasami poniżej kosztów wytworzenia.

dodał: ~MartaM • data dodania: 2014-08-26
Teraz krzyczą a potem pójdą głosować na króla drobiu. Bo nasz. Sami sobie zafundowaliśmy ten smród dając mandat i władzę cynicznemu człowiekowi. Teraz trochę za późno. Podobnie jest na rynku miejskim gdzie dajemy władzę innemu królowi. Tyle że ten to taka szara eminencja, która rządzi rękoma innych. Jeśli tych rąk nie obetniemy będzie wielkie g....o.

dodał: ~do niepoprawna • data dodania: 2014-08-26
A czy Twoim zdaniem ja jestem rolnikiem? mam kawałek ziemi po rodzicach, marny hektar, urząd pracy robi mi jazdę, że mogę płacić KRUS, tylko po co? Czasami piszesz takie bzdury, że szkoda gadać, ale najlepiej chlapać ozorem nie znając zagadnienia.

dodał: ~petent • data dodania: 2014-08-25
Jeśli są tam chronione zwierzęta to na tą mafie drobiową naślijcie obrońców środowiska naturalnego a nawet proponuje GREENPEACE oni tu bardzo szybko zrobią porządek !

dodał: ~niepoprawna • data dodania: 2014-08-25
do mieszkańca
Nie jem tych jajek i kurczaków, jeśli o to chodzi.
Nikt się chyba nigdzie nie uskarżał na kury, na balkonie
Dopiekło ci widocznie masz coś wspólnego z tymi co płacą KRUS, a nie ZUS.

KRUS POWINNI PŁACIĆ TYLKO PRAWDZIWI ROLNICY, A NIE PRZEDSIĘBIORCY PODSZYWAJĄCY SIĘ POD ROLNIKÓW

dodał: ~wyborca-kandydat • data dodania: 2014-08-25
a czym tu już nie śmierdzi...

dodał: ~kujciak • data dodania: 2014-08-25
walka z wiatrakami i gra w szachy !

dodał: ~Ja • data dodania: 2014-08-25
A ja właśnie nie jem drobiu

dodał: ~Przedsiębiorca • data dodania: 2014-08-25
Drodzy Wieczfnianie, Kuklinianie, Białuciaki i inne nacje...
Ja Jako Pan i Władca Kurzej Buławy powiadam Wam: kurniki powstaną wbrew woli Waszej i wbrew nosdrzom Waszym, bo tak prawo stanowi, iż kurzy aromat poza ogrodzeniem Wasz nos nie wyłowi.

dodał: ~heniek • data dodania: 2014-08-25
A może ktoś zrobi mapę smrodu powiatu mławskiego. Wtedy zobaczymy gdzie żyjemy. Mława jest otoczona ze wszystkich stron przez setki wentylatorów, które dostarczają do miasta kurzą bryzę

dodał: ~mieszkaniec • data dodania: 2014-08-25
Niepoprawna powinnaś przestać jeść te cuchnące kurczaki oraz jaja z ferm, wówczas nie potrzebne były by kurniki, może chodujesz kurki na balkonie w bloku i sama smrodzisz innym

dodał: ~Przedsiębiorca • data dodania: 2014-08-25
Drodzy Wieczfnianie, Kuklinianie, Białuciaki i inne nacje...
Ja Jako Pan i Władca Kurzej Byławy powiadam Wam: kurniki powstaną wbrew woli Waszej i wbrew nosdrzom Waszym, bo tak prawo stanowi, iż kurzy aromat poza ogrodzeniem Wasz nos nie wyłowi.

1 2 następna wszystkich komentarzy: 27
autor:
e-mail:
treść:
Wpisz kod: Pomiń pierwszy, drugi oraz czwarty znak.

Sonda

Nie ma aktualnie żadnych aktywnych sond.


Nasza strona wygenerowała już odsłon